Aktywność

kitesurfing

Kitesurfing jako hobby

Jeśli chcecie spróbować swoich sił w kategorii sportów ekstremalnych polecamy kitesurfing – to propozycja idealna biorąc pod uwagę umiarkowany stopień trudności i umiarkowane wymagania sprzętowe. Ci, którzy opanowali już sztukę ślizgu po wodzie potwierdzają niezwykłe doznania – bezcenne poczucie wolności, które sprawia, że kitesurfing wydaje się idealnym hobby.

Na czym polega frajda

Jeśli znajdziemy doskonały akwen o niezbyt głębokiej wodzie, na którym wieją stabilne wiatry możemy poczuć całą radość z uprawiania kitesurfingu. Cała rzecz polega na przypominającym snowboard krawędziowaniu deską po falach, co w połączeniu z siłą napędu jaką daje wygięty w łuk latawiec daje możliwość błyskawicznego rajdu po falach oraz możliwość wykonywania ewolucji w powietrzu. Aby osiągnąć taki poziom biegłości należy dysponować właściwą techniką. Ważne, aby mieć świadomość, że kajta nie sposób nauczyć się samemu, to zbyt duże ryzyko nabrania nieprawidłowych nawyków, a w konsekwencji kontuzji lub wypadku. Pamiętajmy, że kitesurfing to już sport ekstremalny. Konieczne jest zapisanie się na kurs do szkoły prowadzonej przez profesjonalistów. Zwykle po około 10 godzinach zajęć można już poznać przedsmak przyszłych wrażeń. Nie ignorujcie tego – podstawy należy nabyć przechodząc kurs – reszta będzie zależeć od Was, Waszej sprawności, zaangażowania i ilości czasu, który poświęcicie na ćwiczenia. Zwykle kitesurfingowe szkółki wypożyczają na czas nauki sprzęt niezbędny do jego uprawnia – to komfortowe rozwiązanie pozwoli bowiem poznać tajniki wyposażenia i własne preferencje, które później, jeśli nadal będziecie chcieli kontynuować treningi, ułatwią wybór Waszego pierwszego zestawu.

Sprzęt do kitesurfingu

Uprawianie kajta nie należy do najtańszych. Na początek należy wydać nieco na zakupy – średnio około 3 tysięcy złotych za używany zestaw i około 6 tysięcy za nowy. Oczywiście trudno ocenić górny pułap, w zależności od marki ceny mogą być bardzo wysokie. Podstawa to oczywiście latawiec i deska, potrzebny będzie również ster – w kitesurfingu to drążek nazywany barem. Bar za pomocą linek – 4 lub 5 – połączony jest z latawcem. Trapez z kolei będzie chronił kręgosłup, szczególnie jego lędźwiowy odcinek, a leash połączy trapez z latawcem uniemożliwiając jego przypadkową utratę. Trapez jak i piankę, którą będziemy nakładać na ciało najlepiej najpierw przymierzyć. Generalnie, każdy element wyposażenia powinien być dopasowany do wzrostu i wagi, szczególnie, gdy będą miały kontakt ze skórą – jak pianka i trapez właśnie – chodzi o to, aby uniknąć otarć i dyskomfortu w trakcie treningów.

Kitesurfing – Gdzie?

Najbliżej jest Zatoka Pucka – spełnia większość wymagań jakie stawia się rajowi dla kitesurfingu, jednakże ma jeden minus – niepewne wiatry . Jeżeli będziecie mieć pecha i przez kilka zaplanowanych na treningi dni traficie na bezwietrzną pogodę będziecie rozczarowani. W Europie są akweny, gdzie można trenować przez okrągły rok w pięknym otoczeniu – warto wymienić choćby Rodos lub Sardynię. Kajtowcy cenią sobie Egipt. Jeśli możecie sobie pozwolić na dalsze podróże czekają na Was plaże Brazylii lub Wenezueli.

Have your say