Porady

jaka kostka brukowa na taras

Jaka kostka brukowa na taras?

Taras to miejsce, które kojarzy nam się z odpoczynkiem, niemalże azylem. To tam przesiadujemy ze znajomymi, gdy urządzamy grilla i to tam jest nasz mały ogródek. Wychodzimy pielęgnować kwiaty, oglądać przyrodę. Jednym słowem jest to miejsce relaksu. Aby można było tam skutecznie odpoczywać miejsce to powinno być estetyczne. Dbamy więc o najmniejsze szczegóły wykończeniowe. Decydując się na podłogę często stawiamy na kostkę brukową. Jednak na rynku jest tyle ofert. Która z nich będzie najlepsza?

Impregnowana

Kostka na tarasie powinna być przede wszystkim impregnowana. Nie zależnie od rodzaju jaki wybierzemy. Przesadzanie kwiatów, grill, deszcz to wszystko wiąże się z brudem. Przecież nie chcesz upominać znajomych by za każdym razem dokładnie wycierali buty. Macie się przede wszystkim dobrze bawić. Impregnacja da wam komfort niemartwienia się o ewentualne zabrudzenia. Nawet jeżeli wydarzy się coś niespodziewanego brud wsiąknie w znacznie mniejszym stopniu w strukturę kostki niż w przypadku kostki nieimpregnowanej. Będzie wystarczyło polanie kostki wodą pod ciśnieniem i jej wygląd znów stanie się zadowalający i estetyczny, a Ty zaoszczędzisz mnóstwo czasu na sprzątaniu.

Faktura

Balkon to miejsce gdzie często stoją małe meble czy stoliki. Jeżeli masz ochotę na trochę bardziej fantazyjną kostkę zadbaj o to by prócz walorów estetycznych była również praktyczna. O ile kostka o powierzchni płukanej, czyli o delikatnie szorstkiej fakturze nie powinna być problemem, to kostka o powierzchni łupanej może być nie lada wyzwaniem.

Walory estetyczne

Balkon to miejsce gdzie możesz puścić wodzę fantazji. Jeżeli dysponujesz odpowiednim zasobem pieniędzy postaw na charakterystyczny kolor, kształt czy ułożenie kostki. Jednak nie przesadzaj. Pamiętaj, że zbyt duża ilość elementów ozdobnych może być męcząca dla oka. W konsekwencji miejsce, w którym miałaś wypoczywać stanie się dla ciebie nieprzyjemne. Jeżeli wybierasz intensywny kolor dobierz zwyczajną fakturę. Do zwykłej faktury wymyśl fantazyjne ułożenie. Nie zapomnij, że chropowata nawierzchnia jest trudniejsza do utrzymania w czystości.

Trwałość

Kostka na balkonie nie musi być bardzo gruba i wytrzymała. Taka powinna znaleźć się na podjeździe. Podjazd utrzymuje ciężki samochód, a czasami nawet kilka. Grubość i twardość sprawią, że nie będą powstawały wgniecenia. Na balkonie zazwyczaj znajdują się jedynie meble ogrodowe. Nie są one tak ciężkie nawet jeżeli dodamy do nich ciężar człowieka. Kostka balkonowa może być zatem średniej grubości. Jednak warto by była odporna na wilgoć, gdyż nawet gdy balkon jest zadaszony nie da się całkowicie uniknąć wpływu czynników atmosferycznych.

Podsumowanie

Wybierając kostkę brukową na balkon powinniśmy zwracać uwagę na efekt wizualny, gdyż miejsce to powinno nam się podobać. W przeciwieństwie do podjazdu, który powinien być klasyczny możemy pozwolić sobie na różnorodność barw i kształtów. Jeżeli odpowiednio zadbamy o kostkę np.: impregnując ją czy co jakiś czas czyszcząc będzie nam służyła przez lata nawet, gdy nie będzie równie gruba jak ta na podjeździe. Kostka brukowa na balkonie to dobre rozwiązanie, gdyż nie jest bardzo droga, a wygląda efektownie i jest praktyczna. Wadą jest jedynie mniejsza ilość wariantów dostępnych na rynku w porównaniu np.: z gresami.

Have your say