Porady

jak przygotować się do wyprawy w góry

Jak przygotować się do wyprawy w góry?

Każde wyjście w góry to niezrównane doznania estetyczne oraz możliwość pokonywania ograniczeń, które narzuca nam ciało. Walka ze zmęczeniem podczas trudnej wspinaczki, której celem jest osiągnięcie szczytu uczy konsekwencji i hartu ducha. Aby jednak wszystko się udało należy przeprowadzić gruntowne przygotowania – dzięki nim będziesz bezpieczny, przygotowany na różne ewentualności i gotowy na kolejną ekscytującą wyprawę.

Wiedza

Po pierwsze informuj o swoim wyjściu w góry – pracowników schroniska, rodzinę czy bliskich. Gdybyś, odpukać, miał jakieś kłopoty Twoje otoczenie musi wiedzieć dokąd się wybierałeś. Ty również, jeszcze przed wyprawą, powinieneś zdobyć jak najwięcej danych o trasie, którą sobie wyznaczyłeś. Orientację w terenie zapewni mapa i kompas. Szacowanie czasu wyprawy zawsze należy przeprowadzać biorąc pod uwagę zejście ze szczytu i czas potrzebny na powrót. Trzeba uwzględnić długość dnia o danej porze roku, tak, aby podczas zejścia nie zaskoczył Cię mrok. W plecaku, wśród niezbędnego wyposażenia znaleźć powinna się latarka czołówka. Ostatni etap przygotowań, który powinien nastąpić przed wyjściem na szlak jest sprawdzenie pogody. Ta w górach zmienia się często i dynamicznie. Jeśli rankiem szczyty są zasnute, pada deszcz i wieje silny wiatr, a pod stopami straszy lepkie błoto lub wyślizgany śnieg lepiej odpuścić i przeczekać złą pogodą w bezpiecznym miejscu.

Wyposażenie

Najważniejsze są buty. Cholewka powinna stanowić wsparcie dla kostki, a podeszwa musi być zrobiona z tworzywa, które dobrze trzyma się podłoża. Materiał, z którego wykonano obuwie powinien zachować naszą stopę w stanie suchym, to znaczy nie przepuszczać do środka wilgoci z deszczu, a odprowadzać pot, który wydzieli się podczas pokonywania górskiej trasy. Co do pozostałych elementów garderoby – zasadą jest ubieranie się na cebulkę. Między warstwami odzieży będzie utrzymywać się ciepło i chronić nas przed chłodem. Powinniśmy również przewidzieć warstwę wodoodporną – należy mieć w plecaku kurtkę lub pelerynę przeciwdeszczową – to ubrania lekkie i zajmujące niewiele miejsca.

Prowiant

Im dłuższa wyprawa tym więcej wody i jedzenia należy ze sobą zabrać. Jeśli wychodzisz w góry podczas chłodów to oprócz wody mineralnej dobrze również zabrać ciepły napój w termosie. W kwestii jedzenia – najlepiej sprawdzą się kanapki oraz smakowite porcje węglowodanów w postaci czekoladowych batoników. Pamiętaj, aby nie śmiecić w górach i nie zostawiać na szlaku resztek pożywienia.

Pomoc

Musisz również wiedzieć co robić, gdyby stało się coś złego i gdybyś potrzebował pomocy. Numery alarmowe do GOPR i TOPR to 601 100 300 lub 985. Zanim wyjdziesz na szlak wpisz je sobie w kontakty. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętność w kwestii precyzyjnego ustalania własnego położenia zainstaluj w swoim smartfonie aplikację Ratunek – podczas wykonywania połączenia apka ta ustali Twoje dokładne położenie i ratownicy będą wiedzieli, gdzie Cię szukać. Zanim wyjdziesz w góry naładuj swój telefon, aby nie narażać się na dodatkowy stres, gdy zdarzyło się jakieś nieszczęście. Trzymając się powyższych zasad minimalizujesz szansę na pojawienie się kłopotów, a zwiększasz szansę na odbycie niezapomnianej górskiej wyprawy.

Have your say