Porady

okulary przeciwsłoneczne

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne oprócz swojej praktycznej funkcji polegającej na ochronie naszych oczu przed promieniowaniem typu UVA, UVB oraz nadmiarem światła słonecznego spełniają również funkcje estetyczne. To mega modny dodatek i ważne, aby pasował zarówno do stylizacji jak i do kształtu naszej twarzy, wtedy bowiem będzie stanowił niezwodną ozdobę.

Soczewki

Zanim przejdziemy do modowych inspiracji zajmijmy się ochroną wzroku. Okulary – ramki i soczewki powinny być dobrane w taki sposób, aby światło nie przedostawało się przez oprawkę – zatem zawsze należy okulary przymierzyć i sprawdzić, czy przylegają idealnie. Co do koloru soczewek – kolor popielaty daje nam największą pewność widzenia – nie zniekształca odbioru poszczególnych obiektów i nie paczy perspektywy. Nietypowe, nieco zwariowane, kolory takie jak róże czy czerwienie mają wpływ na ostrość widzenia. Zatem, dla Waszego bezpieczeństwa, wybierzcie popiele i szarości jeśli prowadzicie pojazdy. Jeśli idziecie się zabawić – można przetestować róż.

Warto również rozważyć jakość soczewek w naszych okularach – jeśli kupujecie je na bazarze i płacicie 8,99 to mimo, iż bardzo przypominają kultowe Ray-Bany nie możecie być pewni jakości powłok i filtrów umieszczonych na soczewkach.

Oprawki

Im lepiej wykonane tym lepiej – to po pierwsze kwestia pieniędzy, po drugie trwałości. Zwykle bywa tak, że im coś lepiej zrobione tym więcej kosztuje. Warto się z tym pogodzić, szczególnie jeśli znaleźliście model, w którym wyglądacie świetnie.

Jaki kształt

Najwięcej zależy od kształtu naszej twarzy. Podobne zasady dotyczą zarówno mężczyzn jak i kobiet. Zatem osoby o okrągłych buziach mogą za pomocą okularów nieco ją wyszczuplić wybierając modele z okrągłymi, przeskalowanymi soczewkami. Idealnie sprawdzą się te w stylu retro, duże, jak w latach siedemdziesiątych.

  • Twarz trójkątna potrzebuje zrównoważenia między wystającymi kośćmi policzkowymi a wąskim podbródkiem – zapewnią to modele z okrągłymi, acz niewielkimi soczewkami, albo oprawki z delikatną „kocią” asymetrią.
  • Twarz owalna pozwala na więcej – czy będą to wyraźne w formie awiatory czy też zharmonizowane, geometryczne kujonki buzia powinna wyglądać świetnie.
  • Twarz o kwadratowym kształcie potrzebuje oprawek z uniesionymi rogami – tu również sprawdzą się „kocie” oprawki oraz takie z szerokim rantem oprawki wokół soczewek.

Kolor

Kolor również na znaczenie. Czarne, klasyczne modele będą pasować do wszystkiego. Białe, eleganckie, idealnie oddadzą klimat retro. Do tego rynek oferuje mnóstwo modeli, szczególnie, tych uznanych już za kultowe, które wykonane są z cieniutkich, opalizujących drucików, pomalowanych na różne kolory bądź pokrytych metaliczną, błyszczącą powłoką. Jeśli mowa już o nietypowych efektach, modne są również soczewki pokryte warstwą odbijającą światło – to tak zwane lusterka – dobra opcja do odważnych i lubiących oldschoolowe klimaty. Oprawki w mocnych, neonowych barwach wybierane są często jako uzupełnienie stylizacji przeznaczonej do treningu – czy to na rower czy do biegania można wybrać różowe czy żółte okularki. Wybór jest imponujący, z pewnością znajdziecie coś dla siebie.

Have your say